1 Temmuz 2013 Pazartesi

Medeni Yıldırım'a açık mektup


Çok bile yaşadın Medeni.. 18 yıl.. Bir de üniversite sınavına giriyormuşsun, İzmir’deki İstanbul’daki yaşıtların gibi. Bak nasıl da eşit değil mi? Yaramazlık yapmayıp çalışsaydın ya derslerine. Belki eğitimini almadığın sistemin sınavını verirdin.. Yaşıtların dersaneye giderken sen karakol inşaatına gidersen, yaşıtların ders isterken sen barış istersen, yaşıtların tarih okur sen tarih yazarsan böyle olur Medeni.. Çok bile yaşadın Medeni..
Ne derdin vardı karakolla medeni?  O karakollar senin atanı, babanı kaybedip yıllar sonra bir torba içinde kemiklerini mi verdiler annenin eline? Yoksa küçük kız kardeşin Ceylan’ı mı öldürdü o karakollardan atılan havanlar? Uğur’un cesedinden çıkan onlarca kurşunun o karakol mu deposu?
Dilini, ana dilini konuşabiliyor muydun bari? Bu kadar mı önemliydi dilin, özgürlüğün insan olman eşit olman.. Kimse ölmesin bundan sonra diye mi istemedin o karakolu?  Bak sen öldün Medeni.. O karakolun acılarını en çok sen çektin, kimse bi daha o acıları çekmesin diye mi sen öldün Medeni?  Barış olsun diye öldün savaşın hüküm sürdüğü topraklarda. Çok bile yaşadın Medeni, seni savaşarak ölmeye zorlayanlara inat barış için yürüdün ama yine öldün Medeni.. İsteyenin çok şey anlayacağı gözlerinle barışı anlatamadın Medeni, ne sen anlatabildin karakol duvarlarına ne cesedin anlatabildi arkandan konuşan leş kargalarına..
Ama sana iyi haberlerim de var.. Gördün mü bilmem İstanbul’u.. Buraların sosyetik semtleri vardır. Yıllardır senin acılarını bilmeyen, bilse de görmeyen, görse de ilgilenmeyen insanların yaşadığı.. İşte o semtler dahi geceleri yürüyor sokaklarda artık. Senin için, sizin için,barış için.. Ha merak etme şimdilik buradakilere gerçek mermi atamıyorlar.. Ama gaz da plastik mermi de fena bak.. gülme..
Hiç ama hiçbir şey senden, senin o 18 yıllık kısacık hayatından değerli değil Medeni.. Ama bir gün kalıcı barış gelende o karakollar okul olacak.. İşte o zaman kimse ölmeyecek.. Biz anladık vasiyetini , barış istiyordun Medeni ve vasiyetini yerine getireceğiz, barış er ya da geç gelecek.. Mutlaka..
 Rahat uyu kardeşim.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder